Łuksja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łukowie działa na rynku od 1 listopada 2009 roku.Powstała w wyniku gospodarczego przekształcenia Łuksja Spółdzielni im. gen. Kleeberga w Łukowie przejmując całą infrastrukturę oraz bogate tradycje Spółdzielni jako największego we wschodniej części Polski producenta i eksportera odzieży. Z chwilą przekształcenia wszyscy członkowie Spółdzielni stali się udziałowcami Spółki.

Znacząca datą w historii firmy był rok 1999, kiedy oddano do użytku nowe skrzydło budynku mieszczące nowoczesne pomieszczenia produkcyjne oraz przychodnię rehabilitacyjną.

Dzięki tej inwestycji znacznie poprawiono warunki pracy, stworzono nowe ciągi technologiczne, zmodernizowano zaplecze magazynowe, wyeliminowano bariery architektoniczne, a hale produkcyjne zostały wyposażone w systemy klimatyzacji.
W latach 2001 – 2005 wymieniono w większości park maszynowy oraz wprowadzono komputerowy system przygotowania produkcji.

Głównym profilem działalności firmy jest produkcja wysoko przetworzonej konfekcji damskiej wykonywanej w przerobie uszlachetniającym. Nowoczesny park maszynowy, wysoce wykwalifikowany personel i kadra menedżerska sprawiają, że Łuksja kojarzy się z dobrą jakością, solidnością i nowoczesnością. Właśnie, dlatego wśród partnerów biznesowych są takie marki jak Burberry , Isabel Marant, Balmain, Lacoste, czy Deni Cler. Firma jest wiodącym eksporterem regionu.
Zakład w 2005 roku wdrożył System Jakości według Normy ISO 9001/2000.

Spółka posiada status zakładu pracy chronionej. Obecne zatrudnienie to 236 osób, z czego ponad 70% to osoby niepełnosprawne. Łuksja nie skupia się wyłącznie na działalności gospodarczej. Spółka zapewnia pracownikom podstawową, specjalistyczną i rehabilitacyjną opiekę medyczną w przychodni wyposażonej w nowoczesny sprzęt medyczno – rehabilitacyjny. Zakład organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników oraz prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób fizycznych i różnych organizacji. Uczestniczy w organizacji festynów, pikników, wycieczek integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Firma służy pomocą wszystkim osobom niepełnosprawnym w Powiecie Łukowskim za pośrednictwem zorganizowanego Stowarzyszenie na rzecz tych osób.

Stowarzyszenie prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla 40 uczestników o znacznych stopniach niepełnosprawności. Placówka przygotowuje uczestników do podjęcia pracy w Zakładach Aktywizacji Zawodowej oraz uczy podstawowych czynności niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Łuksję w ostatnim czasie to Medale Europejskie w kategoriach produkcji i usług w 4 edycjach konkursu, Lider Eksportu Ziemi Lubelskiej, Złota Setka Przedsiębiorstw Dziennika Wschodniego, Solidna Firma Nagroda „Pulsu Biznesu”, Zielona Karta Lidera Bezpiecznej Pracy, Euro Certyfikat – Wiarygodna Firma , Srebrny Medal Konkursu „Lodołamacze 2008” w edycji regionalnej, „Certyfikat Dobroczynności” za znaczną pomoc w realizacji Programu „Zdążyć z Pomocą”, „Firma z sercem” a także „Otwarte Bramy Dla Niepełnosprawnych” dla pracodawcy charakteryzującego się społeczną odpowiedzialnością i wrażliwością na potrzeby osób niepełnosprawnych, „Firma Dobrze Widziana” za najlepszy wizerunek w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu w województwie lubelskim, Wyróżnienie w konkursie „Efektywna Firma”, Oskar Zawodowy w konkursie „Szkoła na rynku pracy” i ostatnio przyznawany przez NSZZ „Solidarność” Certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.